Co to jest malowanie proszkowe?

Zastanawiałeś się czym jest malowanie proszkowe? Jest to technologia polegająca na nałożeniu farby w proszku, zamiast w formie ciekłej. Jest to najnowocześniejsza a także najbardziej interesująca technologia malowania metali. Farba proszkowa w przeciwieństwie do przeciętnej farby nie jest zmieszana z rozpuszczalnikiem. Jak zrobić, żeby coś, co nie ma formy płynnej przywierało do malowanej powierzchni?

Wykorzystane są do tego moce elektrostatyczne, jakie przyciągają cząsteczki farby do malowanego elementu. Strasznie ważne jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Nadmiar farby po prostu nie przylega, otrzymujemy dzięki temu równomierną warstwę wierzchnią. Następnie element, z nałożoną farbą proszkową, trafia na około 20 minut do wyjątkowego pieca, w jakim pozostaje w temperaturze 210°C. Farba topi się oraz łączy z innymi cząsteczkami robiąc jednolitą powłokę, wyglądającą niebywale efektownie, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, rdzę a także temperaturę.

Lecz co wybrać – malowanie na mokro czy malowanie proszkowe? Przed dokonaniem wyboru bardzo warto się zastanowić co jest dla nas zasadnicze. Jeśli może zależeć nam na tym, by element, który pragniemy pomalować zachował przez bardzo długi czas swoją funkcję ochronną, malowanie proszkowe jest dla nas świetnym wyjściem.

Odpowiednio jest również wziąć pod uwagę aspekt finansowy. Malowanie na mokro nie tylko jest kosztowniejsze, a także trwałość takowej powłoki jest nieporównywalnie mniejsza. Nie można lekceważyć również sprawy ekologicznej. W czasie malowania proszkowego farba, jaka nie przylegnie do metalu jest kompletnie odzyskiwana, a w okresie utwardzania nie występuje emisja szkodliwych substancji do atmosfery.Powiązane słowa: