Cyfrowy kompas

Kompas inaczej nazywany busolą, jest sprzętem które służy do wskazywania kierunku północnego, umożliwia określić nasze położenie względem 4 stron świata. Zbudowany jest z igły magnetycznej, która z chęcią obraca się, z podziałki kątowej, na jakiej naniesione zostały odpowiednimi międzynarodowymi symbolami: północ, południe, wschód jak również zachód. Dobry kompas powinien być chronicznym komponentem wyposażenia turysty, szczególnie górskiego.

Bez względu na rejon, w jakim działają turyści, powinni go posiadać zawsze przy sobie. Porządny kompas jest to solidna konstrukcja: duża, obrotowa tarcza, duża pokryta fosforyzującą farbą igła, szczególnie zawieszona w płynie stabilizującym, do tego celownik do wyznaczania azymutu. Na obudowie winna być precyzyjnie a także trwale wyrysowana linijka. W solidnym kompasie ruch igły powinien być płynny oraz stosunkowo szybki, nawet przy określonym pochyleniu kompasu. Jeśli odczyt zmusza bardzo precyzyjnego wypoziomowania kompasu, świetniej zrezygnować z zakupu.

Coraz to powszechniejsze robią się kompasy cyfrowe. Ich podstawowym plusem jest ewentualność automatycznej korekcji deklinacji magnetycznej, za to minusem, tak jak wszystkich przyrządów elektronicznych , zawodność z powodu zużycia baterii. Wbudowany kompas cyfrowy działa w taki sam sposób jak igłowy kompas magnetyczny. Na precyzję wskazań kompasu cyfrowego mają możliwość oddziaływać zakłócenia magnetyczne a ponadto środowiskowe, powiązane przykładowo z bliskością magnesów umieszczonych w słuchawkach telefonu komórkowego.

Kompas cyfrowy powinien służyć tylko jako lekka pomoc przy nawigacji. Nie powinniśmy na nim zasadzać się jako na metodzie określania skrupulatnego położenia, zbliżenia, odległości czy też kierunku.Powiązane słowa: