Czy warto używać klimatyzację zimą?

Klimatyzacja w samochodach przestała już być ekskluzywnym dodatkiem. Coraz to więcej aut posiada seryjnie zainstalowaną klimatyzację, dzięki temu możemy w gorące dni rozkoszować się orzeźwiającym podmuchem zimnego powietrza, tłoczonego przez dysze nawiewowe do wnętrza auta.

O klimatyzację trzeba jednak zadbać, aby bez trudności działała z nadejściem cieplejszych dni i co jakiś czas czynić serwis klimatyzacji szczecin. Kiedy na świeżym powietrzu robi się coraz cieplej, należy nadmienić sobie o klimatyzacji. Na nieszczęście często na okres zimowy często zapominamy o jej używaniu, co jest błędem. O tym rozkładzie należy pamiętać poprzez cały rok. Chociażby tylko z owego motywu, iż różne mechanizmy czy całkowite sprzęty pozostawione na długi okres w spoczynku, po ponownym uruchomieniu często zaczynają się psuć. Jeśli klimatyzacja długo nie jest uruchamiana, to smarne akcesoria zdołają się wytrącać z płynu oraz przestać dopełniać własną opcję. W rezultacie proces starzenia gumowych uszczelnień w układzie klimatyzacji przybiera na mocy.

Stąd już tylko krok do pojawienia się nieszczelności, poprzez które czynnik chłodzący może wydobyć się na zewnątrz. Warto więc co jakiś czas włączyć klimatyzację, nawet jeśli zewnętrzna temperatura nie zachęca do schłodzenia wnętrza samochodu. Według ekspertów trzeba to robić przynajmniej co 2 tygodnie oraz pozwolić jej popracować poprzez kilkanaście dobrych minut. Nie zawsze to jednakże będzie wykonalne, gdyż przy niebywale niskich temperaturach klimatyzacja się nie uruchomi, ponieważ z reguły tak właśnie jest zaprogramowana. Rutynowego przeglądu klimatyzacji samochodowej w ogóle nie należy czynić koniecznie przed letnim sezonem.

Zabieg ów możemy dokonać już wiosną, zanim jeszcze nadejdą upały. Samochód musimy oddać do profesjonalnego warsztatu, zajmującego się układami chłodzącymi.



Powiązane słowa: