Czy znasz istniejące typy czujników temperatury?

Czujnik temperatury to coś, co przydaje się w wielu urządzeniach. Obojętnie, czy zajmujesz się skonstruowaniem ogrzewania akwarium, podejmujesz się wymiany czujnika w silniku jakiegoś urządzenia, czy zajmujesz się tworzeniem jakiegokolwiek innego sprzętu elektronicznego, czujnik temperatury niejednokrotnie jest niezbędny. Dowiedz się, jakie wersje czujników temperatury wydają się być dostępne na rynku i jaki wypadnie najlepiej w przypadku twojego urządzenia.

Czujnik temperatury to narzędzie służące do kontroli temperatury, które działa na zasilanie elektryczne. Jest to narzędzie, które wyświetla temperaturę z niezwykle sporą precyzyjnością, co wpływa na to, że można zastosować to w bardzo wyczulanych i delikatnych urządzeniach. Na rynku dostępnych jest cały szereg rodzajów czujników temperatury, jednak wyróżniające się najwyższą popularnością uznaje się 2: czujniki rezystancyjne i termoelektryczne.

Czujnik rezystancyjny to pewnego rodzaju oporniki, których opór jest silnie uzależniony od temperatury. Mają niebywale wysoką wrażliwość na zmienną temperaturę, będą odpowiednie więc do różnego rodzaju urządzeń, które są niewiarygodnie wrażliwe na ich wzrost. Wykonuje się je z różnego rodzaju tlenków, od których ilości zależy dokładnie wrażliwość na zmienność temperatur. Czujniki rezystancyjne dzieli się na 2 typy – RTD i NTC.

Czujnik temperatury termoelektryczny działa przez kontrole zmiany napięcia na końcach. Połączone są ze sobą, tworzą termoparę. Zważając na to, iż czujniki termoelektryczne nie działają liniowo, więc należy wykonywać konsekwentny i regularny pomiar. Dokładność czujnika i wrażliwość na zmiany temperatur nie jest w zasadzie duża, jak w przypadku tych wspomnianych powyżej. Jednak ich zaletą jest to, iż są w stanie działać w szerszym zakresie temperatur.Powiązane słowa: