Czym charakteryzują się laminaty?

Laminaty są rodzajem kompozytów, czyli surowca powstające z połączenia dwóch materiałów o różnych właściwościach mechanicznych, fizycznych a ponadto technologicznych, w jakich składnik wzmacniający jest układany w postaci warstw, między jakimi znajdzie się wypełnienie.

Powszechnym naturalnym laminatem stanowi drewno. Wyjątkową cechą laminatów jest anizotropowość mechaniczna. Siła a także sztywność laminatu jest uzależniona skrupulatnie od utworzenia plus kierunku ułożenia włókien konstrukcyjnych. Biorąc pod uwagę taką właściwość konstrukcje z laminatów są na ogół o wiele lżejsze a także wytrzymalsze od mnogości konstrukcji z przedmiotów jednorodnych. Przeważnie zakłada się, iż włókna konstrukcyjne przenoszą zdecydowaną mnogość naprężeń zarówno ściskających jak i rozciągających, zaś substancja łącząca dostarcza współpracę włókien jako "łącznik" lub klej. Standardowo następują trzy typy laminatów.

1-wsze to laminaty poliestrowo-szklane. Rodzą się z wykorzystaniem żywic poliestrowych zbrojonych matą czy tkaniną z włókien szklanych. Drugim wariantem są laminaty epoksydowe. O wiele lepszym materiałem niżeli poliestry okazały się żywice epoksydowe, lecz z powodu dużo lepszej ceny a także kłopotów, takich jak: lepkość, problemy z kontrolą szybkości i klasy utwardzania, do dzisiaj nie są wykorzystywane w masowej produkcji towarów laminatowych. Wyjątek stanowią konstrukcje szybowcowe, w których wymagana jest ogromniejsza wytrzymałość dostępna do uzyskania tylko przy użytkowaniu kompozytów. Ostatnim wariantem są laminaty epoksydowo-węglowe.

Przy ich pracy zastosowano włókna węglowe. Wyróżniają się niebywale korzystnym stosunkiem wagi do wytrzymałości plus wyjątkowo dużą sztywnością, jednak są w miarę skromnie odporne na dynamiczne oraz obciążenia uderzenia.Powiązane słowa: