Definicja utylizacji odpadów

utylizacja odpadów – to słowo stało się w ostatnim okresie strasznie modne, jednakże co w ogóle oznacza? Jakimi rzeczami utylizacja odróżnia się od recyklingu, odzysku odpadami? Odpowiedź na to zapytanie zdaje się niebywale łatwa, jednak nic bardziej mylnego. Hasło utylizacja odpadów wywodzi się z języka francuskiego „utylization” i oznacza nic innego jak zastosowanie odpadów jako materiałów wtórnych.

Czym więc jest surowiec wtórny? Złośliwi powiadają, że surowiec wtórny jaki jest właściwie każdy widzi. Jednak definicja nie dla wszystkiego jest jednoznaczna. Surowce wtórne to odpady a ponadto wszystkie pobrane osprzęty nadające się do dalszego przekształcania oraz skorzystania.

Definicji odzysku odpadów z całą pewnością można zestawić dużo, jednakże możemy mówić że to „wszelakie działania, które nie tworzą zagrożenia dla funkcjonowania, zdrowia ludzi lub dla przyrody, polegające na użyciu odpadów w całości albo w części, lub które prowadzą do odzyskania z odpadów substancji, materiałów bądź energii i ich wykorzystanie.” Oznacza to recykling jest dzieckiem odzysku.

To znaczy, iż gdzieś nad nim w hierarchii jest coś takiego jak odzysk. Recykling polega na tym, że odpady są znowu przetwarzane na produkty, materiały lub substancje których wykonalne jest ponowne użytkowanie . W ramach aktualnie atrakcyjnego recyklingu możemy robić niemal wszystko tzn. kolejne przetwarzać czynniki, jednakże niestety nie możemy odzyskiwać energii elektrycznej i nie wolno nam przetwarzać produktów na paliwa. Zdaje się, iż utylizacja odpadów w języku polskim to nic odmiennego jak odzysk odpadów. Czy trafiliśmy w sedno sprawy? Chyba to zależne jest od punktu widzenia a ponadto ogólnej znajomości tematów związanej z odpadami plus segregacją śmieci.Powiązane słowa: