Inteligentny tuning auta

Tuning samochodu oznacza jego przerabianie albo zmienianie i jest realizowany w niezwykle różnym zakresie, w zależności od przeznaczenia auta. Generalnie jest to zmienianie pojazdu tak, aby odpowiadało gustowi właściciela. Rozróżniamy dwa modele rasowania: tuning mechaniczny, czyli właściwy oraz tuning wizualny.

Ten ostatni tak w rzeczywistości nie powinien być tytułowany rasowaniem, ponieważ nie prowadzi ani do uzyskania większej mocy silnika, ani do zwiększenia szybkości auta. Często pisze się o nim jako o przeciwieństwie rasowania, ponieważ zdarza się, że montowanie różnorakich ornamentów, zmienia na gorsze wyniki samochodu. Tuning optyczny to jedynie zmiana prezencji samochodu i ozdobienie go, za pomocą akcesoriów. Właściciel pokazuje w ten sposób swoją indywidualność i zwiększa wygodę jazdy.

Istnieją liczne akcesoria do tuningu, które wspomagają modyfikację prezencji auta. Najpowszechniejsze są zdaje się folie przyciemniające okna oraz folie ozdobne czy naklejki samochodowe. W dalszej kolejności są to różnego rodzaju ozdobne listwy oraz podkładki, a także podświetlenia, takie jak np. podświetlenie podwozia. Powszechna jest także wymiana różnych drobiazgów na ich wersje chromowane, jak między innymi końcówka rury wydechowej z użyciem chromowanej ozdoby. Jest to także założenie alufelg, które nie tylko posiadają wymiar wizualny, ale także pozwalają kołom samochodowym na dynamiczniejsze przywracanie styczności z nawierzchnią.

Tuning optyczny to też nie tylko prezencja zewnętrzną samochodu, ale nierzadko również podniesienie bezpieczeństwa kierującego. Lubiane jest tutaj montowanie lepszych pasów bezpieczeństwa czy nadprogramowych reflektorów.Powiązane słowa: