Jak funkcjonują zegary słoneczne?

Już w starożytności osoby dzielili dobę na dzień oraz noc. To światło słoneczne sprawiało, iż ludzie ustalali własny dzień tak, aby wykonywać wszelakie swe zadania przed zmrokiem. Od dawnych czasów jednostki regulowali swoje życie według złudnego ruchu Słońca wokół Ziemi i cienia rzucanego przez jego promienie.

Zasadę działania zegarów słonecznych najłatwiej zrozumieć wyobrażając sobie zdjęcie Ziemi zrobione dokładnie od strony bieguna północnego. Fragment zegara słonecznego, jaki rzuca cień zwykle oznacza się terminem Gnomon i to właśnie jego krawędzie pokazują czas na tarczy zegara. Zegar słoneczny pracuje dzięki promieniom słonecznym albo księżycowym, ustawiona tarcza wraz z faktorem gnomomicznym, który rzuca cień na odpowiednią porę pokazuje nam aktualny czas. Istnieją także zegary umieszczone wewnątrz domów gdzie plamka światła pokazuje czas.

Na tarczy zegara rozrysowuje się hiperbole, jakie określają zasięg cienia w rożnych porach roku. Wspomniany zegar słoneczny jesteśmy w stanie zrobić własnoręcznie w swym ogródku. Ogrodowe zegary słoneczne nie tylko pokazują aktualny czas ale przede wszystkim zdołają być niebywale interesującym a oprócz tego oryginalnym szczegółem naszego ogrodu. Obecnie w prywatnych ogrodach takiego typu zegary są w zasadzie niespotykane, zaś projektanci chyba o nich zapomnieli.

Jeżeli już zdecydujemy się wykonać ogrodowy zegar słoneczny osobiście, mamy możliwość też w pewnym obrębie skorzystać z własnej wyobraźni. Przy zachowaniu podstawowych maksym konstrukcyjnych, moglibyśmy nadać mu dodatkowe szczegóły ozdobne. Bez względu jednakże na to, czy ogrodowy zegar słoneczny zrobimy samodzielnie, czy też nabywamy gotowy, z pewnością stanie się on niebywale atrakcyjnym elementem naszego ogrodu.

Być może będzie również inspiracją, do zagłębienia się w tajniki wiedzy z dziedziny czasoprzestrzeni, fizyki bądź astronomii.Powiązane słowa: