Jak rozpocząć tuning w aucie?

Jeśli czujemy, iż naszemu pojazdowi zaczyna brakować mocy, zaczynamy się denerwować, w jaki sposób jesteśmy w stanie wzmocnić w nim liczbę koni mechanicznych. Najlepszym rozwikłaniem jest zazwyczaj tuning silnika. Jakie akcesoria do tuningu i części do tuningu silnika moglibyśmy zamienić, ażeby cieszyć się zwiększoną jego mocą? Przede wszystkim dobrze jest uprościć silnikowi pracę oraz wykluczyć straty mocy.

By to zrobić silnik musi posiadać lepszy przepływ świeżego powietrza przez filtr. Najtańszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zastosowanie filtra sportowego, tzw. filtra stożkowego. Kolejnym krokiem jest zmiana odlewanych tłoków plus korbowodów na kute. Kute elementy silnika są odporniejsze na wysokie temperatury, wytrzymalsze i posiadają wysoką odporność na zmęczenie surowca. Ich wymiana przynosi wielki przyrost mocy. Następną kwestią jest turbina. Gdy jej nie ma, należy ja dodać. Gdy już jest, musimy ją wymienić na ogromniejszą.

Turbina w nadrzędny sposób może podnieść moc silnika, czasem chociażby podwójnie. Gdy wstawimy albo wymienimy turbinę na większą, konieczny jest również intercooler. Jego zajęciem jest schłodzenie powietrza. Bardzo fundamentalne jest też, żeby pamiętać, że gdy już udało nam się podnieść moc silnika, należy dbać o jego lepsze chłodzenie, żeby utrzyma silnik w konkretnym domenie temperatur. Dlatego potrzebne jest zainstalowanie wydajniejszej chłodnicy albo lepszych wiatraków, by silnik mógł pracować w wygodnych temperaturach.

Jeśli pomimo wszystko w dalszym ciągu nam mało i marzy nam się jeszcze ogromniejsza moc silnika, wtedy pozostanie nam już tylko jedno rozwikłanie, a więc wstawienie podtlenku azotu. Użycie podtlenku azotu jest jednakże okupione szybszym zużyciem silnika, przeto stosuje się go wtedy, kiedy jest to porządnie konieczne.Powiązane słowa: