Jak zmienić koło?

Najczęściej dzieje się, że prowadząc wóz “złapiemy gumę”, najedziemy na coś ostrego i w efekcie należy zmienić koło. Mężczyźni wzruszą ramionami i stwierdzą, iż to nijaki wyczyn. Za to kobiety, cóż kobiety wykazują parę możliwości: zdołają zatelefonować po faceta, chłopaka, tatę, brata czy może odrębnego przedstawiciela płci męskiej, zdołają wyguglować w telefonach frazę typu “ Pomoc Drogowa Wrocław ” i poprosić o pomoc lub po prostu ... zmienić koło na własną rękę.

Co poniektóre ośrodki edukowania kierowców, przygotowujące do testu na prawo jazdy, uczą jak taką czynność wykonać. Jakie są więc podstawowe zasady, o których trzeba pamiętać? Po pierwsze – zaleca się zabezpieczyć pojazd i postawić w takim miejscu, aby ani sobie ani nikomu innemu nie stała się krzywda, a więc zjechać na pobocze, parking lub w inne bardzo bezpieczne miejsce. Stojąc na drogach w terenie zabudowanym włączamy światła awaryjne i za autem ustawiamy trójkąt. Zabezpieczamy samochód przed stoczeniem się – zaciągamy hamulec ręczny, ale także zarazem blokujemy go podkładając kamienie pod koła.

Następnie, kluczem z nasadką robimy pół obrotu na każdej śrubie w kole, jakież pragniemy zmienić. Dopiero wtedy podkładamy pod samochód lewarek I podnosimy tę część samochodu, w której to jest koło do zastąpienia. Na ten moment jesteśmy w stanie wykręcić śruby do końca. Zamieniamy koło zepsute na zapasowe oraz nakręcamy śruby. Kiedy koło jest przykręcone, obniżamy auto i wyciągamy spod niego lewarek. Jak widzimy zadanie nie jest trudne.

Musimy użyć trochę siły, jednakże to naprawdę jest wykonalne! Bardzo warto wspominać o zabezpieczeniu miejsca postoju, po to, żeby kierujący, ale również inni użytkujący trasę mogli się spokojnie przemieszczać przy każdym typie pogody i o wszelakiej porze dnia i nocy.Powiązane słowa: