Jakie cechy mają kraty zgrzewne?

Kraty zgrzewane to nieziemski produkt metalurgiczny. Produkuje się je łącząc płaskowniki oraz skręcane pręty poprzeczne. W skutek ich użycia kraty zgrzewne zdają się być bardzo trwałą konstrukcją, którą udaje się przeznaczyć do przenoszenia nawet znacznych obciążeń. To zapewne bardzo wytrzymały produkt.

W procesie produkcji kraty zgrzewnej najważniejsze jest zespolenie płaskowników z prętami. Jak wynika z samej nazwy, proces łączenia przebiega metodą zgrzewania. Zdaje się być to zgrzewanie oporowe, które polega na przeprowadzeniu prądu o wysokiej mocy na miejscu styku płaskownika i prętu. Jednocześnie na ten punkt pojawia się siła nacisku, w wyniku czego oba elementy zespala się na stałe, co bezpośrednio wpływa na stabilność krat.

W tej dziedzinie niemało znaczy również jakość wykonania pojedynczych elementów. Na równi płaskowniki nośne, jak i skręcane pręty poprzeczne są zrobione z surowców najwyższej jakości i miewają przynajmniej 5-6 mm średnicy. Dąży się do tego, by były niezwykle wysokiej jakości zwłaszcza dlatego, iż całościowo obciążają kratę. Pręty poprzeczne dodatkowo odgrywają również więcej zadań – nadają stabilność całej konstrukcji. Kraty zgrzewne powinny być wykonywane w ten sposób, iż długość płaskownika naośnego powinna być zgodna wobec rozpiętości belek konstrukcji. Dodatkowo warto skierować uwagę na długość pręta skracanego – zdaje się być to zarazem wymiar szerokości całej kraty. Krata powinna mieć obramowanie w formie płaskownika, którego szerokość oraz grubość zostanie dopasowana do jej wymiarów. Kraty zgrzewne często są ocynkowane.Powiązane słowa: