Miernik tranzystora – czy jest nam potrzebny?

Tranzystor to bazowy fragment układów audio stosowanych w radiach samochodowych, telewizorach a dodatkowo wzmacniaczach dźwięku. W większości pochodzeniem awarii danych przyrządów jest zepsucie samego tranzystora. Najprostszym rodzajem naprawy układu jest sprawdzenie tranzystora, co można wykonać stosując tradycyjnego miernika.

Wymaga to jednak posiadania wiedzy na temat gatunku tranzystora oraz oznaczenia indywidualnych końcówek. W związku z tym dla elektroników hobbystów do sprawdzania tranzystorów, znacznie bardziej przydatny jest miernik tranzystorów. Jest to według mnie ekonomizacja czasu, bowiem pomiar polega na podłączeniu tranzystora do miernika a w przypadku zwyczajnego miernika wymaga przeglądnięcia poszczególnych mieszanki podłączeń. Podczas używania miernika tradycyjnego jest ryzyko błędnego odczytania poszczególnych wskazań co skutkuje niewłaściwą oceną skuteczności tranzystora.

Zaś, stosując miernik tranzystorowy, elektronik nadzoruje tranzystor kompleksowo oraz eliminuje tym samym błędną ocenę działania tranzystora. Kolejną korzyścią miernika jest wykrywanie oraz wyświetlanie oznaczenia tranzystora, co ma duże znaczenie w przypadku deficytu specyfikacji detali zastosowanych w określonym układzie elektronicznym. W wypadku uszkodzenia tranzystora oznaczenie to nie zostaje wykryte, jednakże podczas próby zbadania tego tranzystora miernikiem normalnym również nie uzyskamy tejże informacji.

Podsumowując, fabrykat to jest niebywale ważne w działaniach elektronika amatora i hobbysty. Upraszcza pracę oraz skraca czas pomiaru, jest niezwykle dokładne plus powinno być zaopatrzeniem warsztatu. Bardzo warto się w nie zaopatrzyć.Powiązane słowa: