Przetransportowanie maszyn

Nim urządzenia budowlane będą mogły rozpocząć pracę w zgodzie ze swym przeznaczeniem, muszą pozostać przetransportowane na miejsce budowy. Odbywa się tak, iż miejsce postoju maszyny jest od niego odległe o kilkanaście, a czasem nawet o paręset kilometrów, przeto również wykonawcy lub inwestorzy winni dobrze zastanowić się jak również zaplanować przewóz maszyn. Dobór jest zależny od przeanalizowania kilkunastu czynników: odległości, struktury układu jezdnego maszyny, jej wymiarów i masy a ponadto środków transportu, które posiadamy do dyspozycji. Istotne są również koszty, jakie dotyczą nie tylko przewozu, lecz i terminu rozpoczęcia prac na miejscu .

Teoretycznie do wyboru są 4 drogi przewozu: lądowa (kolejowa plus drogowa), morska i powietrzna. Minusem transportu na statkach jest duża czasochłonność, z kolei przewóz na pokładzie samolotu jest szybki, lecz niebywale drogi. W praktyce używa się drogi lądowe. Przed przetransportowaniem trzeba maszynę porządnie ochronić przed uszkodzeniami. W wypadku wielkich maszyn z własnym rozkładem jezdnym transport wydaje się najłatwiejszy. Moglibyśmy zrobić to na własnym napędzie lub przy pomocy holowania za odmiennym pojazdem.

Powinniśmy pamiętać, iż w wypadku holowania na drodze obowiązują wymagane przepisy drogowe. Czasami jednak maszyny budowlane nie są dostosowane do samodzielnego poruszania się po jezdni, zatem też potrzebne jest umieszczenie ich na przykład na platformach samochodów ciężarowych. Nieduży sprzęt budowlany przeważnie przewożony jest w ciężarówkach. Tutaj bardzo ważną kwestią jest sposób zabezpieczenia sprzętu lub jego części przed uszkodzeniami wywołanymi transportem.

Dodano 2014-01-28
Kategoria: Transport