Rodzaje czujników temperatury

Czujnik temperatury to coś, co przydaje się w sporej części urządzeń. Obojętnie, czy zajmujesz się skonstruowaniem ogrzewania akwarium, podejmujesz się wymiany czujnika w silniku jakiegoś urządzenia, czy zajmujesz się tworzeniem jakiegokolwiek innego sprzętu elektronicznego, czujnik temperatury zazwyczaj bywa niezbędny. Dowiedz się, jakie typy czujników temperatury zdają się być pod ręką na rynku i jaki najlepiej sprawdzi się w twym urządzeniu.

Czujnik temperatury to narzędzie służące do pomiaru temperatury, które oddziałuje na zasilanie elektryczne. Jest to narzędzie, które przekazuje temperaturę z niezwykle sporą skrupulatnością, co wpływa na to, że można zastosować to w najbardziej wyczulanych i delikatnych urządzeniach. Na rynku osiągalne jest cały szereg rodzajów czujników temperatury, lecz najbardziej popularne zdają się być dwa: czujniki rezystancyjne oraz termoelektryczne.

Czujnik rezystancyjny to pewnego rodzaju oporniki, których opór zdaje się być silnie uzależniony od temperatury. Miewają niebywale wysoką wrażliwość na zmieniającą się temperaturę, nadają się więc do wszelkiego rodzaju urządzeń, które bywają niezwykle wrażliwe na ich wzrost. Robi się je z różnego rodzaju tlenków, od których ilości zależy w zasadzie wrażliwość na zmiany temperatur. Czujniki rezystancyjne dzieli się na dwa typy – RTD i NTC.

Czujnik temperatury termoelektryczny działa na zasadzie zmiany napięcia na końcach. Złączone ze sobą, są w stanie tworzyć termoparę. Ze względu na to, iż czujniki termoelektryczne nie są w stanie działać liniowo, zatem winno się wykonywać konsekwentny i regularny pomiar. Precyzja czujnika i wrażliwość na zmiany temperatur nie jest w sumie spora, jak w przypadku tych opisanych wcześniej. Jednak ich przewagą jest to, iż są w stanie działać w większym zakresie temperatur.

Dodano 2017-08-01
Kategoria: Warsztat