Sondy wodne, czyli czujniki poziomu cieczy

Przepadanie poziomu cieczy nie za każdym razem zdaje się być czymś prostym. Nie stale dasz radę bezpośrednio dostać się do dna cieczy i zyskać możliwość sprawdzenia bezpośrednio ile jej jest. A okazuje się, że okazuje się być to bardzo istotne w wielu sytuacjach – podczas sprawdzania stopnia zalania piwnicy czy w trakcie wykopywania studni. Na ratunek jednak najnowszy fenomen technologii umożliwia określić poziom płynu w totalnie łatwy i niewymagający wiele czasu sposób, na dodatek z bardzo ogromną dokładnością. Zechciej dowiedzieć się, jak działają najnowocześniejsze czujniki poziomu cieczy.

Od paru miesięcy wstecz największe powodzenie zyskał czujnik poziomu cieczy konduktacyjny. Zdaje się być to czujnik przewodnościowy. Jego działanie polega na tym, że oddaje impuls elektryczny, którzy przepływa przez media przewodzące, m.in. przez płyn. Czujnik został posiadający sygnalizator dźwiękowy, który działa wówczas gdy między elektrodą pomiarową, a elektrodą odniesienia przejdzie impuls prądu. Dzięki temu pomiar okazuje się być niezwykle o dużej dokładności i skuteczności, zezwalając na celne odczytanie poziomu cieczy.

Tego rodzaju czujniki poziomu cieczy świetnie funkcjonują w połączeniu z sondami ciśnieniowymi oraz sondami zwieszaniowymi. Na rynku osiągalne są też czujniki poziomu cieczy działające laserowo. Jest to bezdotykowy czujnik, który ułatwia nam przeprowadzenie zmierzenia poziomu cieczy w miejscach, gdzie założenie mechanizmu lub innej sondy okazuje się być niemożliwe ze względu na miejsce położenia cieczy. Ponadto pomiar laserowy może być ciągły, odwrotnie do pomiaru elektrycznego, który przeprowadza jednorazowo, a następnie działanie wypadałoby przeprowadzić ponownie. Z tej przyczyny lepiej sprawdza się w przemyśle, gdzie poziom wody jest kluczowy choćby dla działania maszyn.Powiązane słowa: