Strach pomyśleć co by było bez samochodów

Istnieje trudna do docenienia cyfra kompetencji scalonych z branżą motoryzacyjną. Spróbujmy prześledzić je od czasu zlecenia projektu. Najpierw inżynierowie oraz designerzy zajmują się stworzeniem planów, na bazie których pierw przygotowuje się prototyp a następnie wypuszcza pierwszą, testową serię.

Prócz projektantów trzeba więc zaangażować testerów i pracowników fabryki – rzecz jasna obecnie nie chodzi o podwładnych niewykwalifikowanych, bo etap technologiczny przedstawia się automatycznie, jednakże dość o ludzi, jacy absorbują się doglądaniem procesu, tak żeby wszystko przebiegało sprawnie. Następnie samochód dociera do dealera. Autoryzowane serwisy zatrudniają menedżerów, sprzedawców, mechaników, a przeważnie również jednostki zajmujące się likwidacją szkód. Auto trzeba ubezpieczyć – to rola dla pośrednika ubezpieczeniowego, specjalizującego się w ubezpieczeniach motoryzacyjnych. Wóz, jeżeli już jeździ, powinien też być serwisowane, co poniektóre starsze elementy należy wymieniać na nowe – to dużo czyni kolejne miejsca pracy.

Do tego dochodzi zajęcie dla handlarzy używanymi pojazdami, pracowników myjni, stacji paliw itd. Gdy samochód wyjdzie z używaniu trafia na Auto szrot. Niektóre jego części zdołają następnie zostawać zastosowane w innych autach. To także daje pole do popisu handlarzom a także mechanikom. Z motoryzacją powiązane są także zawody takie jak taksówkarz, kierowca tira, pilot wycieczek oraz praktycznie wszelkie profesje, w jakich wykorzystuje się samochody.

Zauważamy więc, jak istotnym narzędziem dla całego systemu powiązań społeczno - gospodarczych jest samochód i możemy sobie wyobrazić, cóż by się stało, jakby samochodów zabrakło.Powiązane słowa: